Джерело: КНП "Сватівська багатопрофільна лікарня" Сватівської міської ради

ПОРАДИ ЛІКАРЯ - ОФТАЛЬМОЛОГА МАРИНИ МІШУРОВОЇ

Значні навантаження на очі приводять до порушення зору у дітей із перших років життя. Своєчасна діагностика захворювань допомагає вчасно виявити патологію, підібрати відповідне лікування та попередити зниження зору.

До найпоширеніших зорових порушень у дітей відносять:

короткозорість чи міопію, при якій втрачається здатність чітко бачити віддалені предмети.;

далекозорість або гіперметропію, при якій дитина добре бачить об'єкти, що знаходяться на далекій відстані, але важко розрізняє розташовані поблизу предмети.;

астигматизм, тобто викривлення рогівки чи кришталика, через які в очному яблуку не формується чітке зображення. Дитина може бачити погано як далеко, так і поблизу. При високих зорових навантаженнях очі швидко втомлюються, малюк може скаржитися на біль, постійно терти повіки;

косоокість, при якій порушується скоординована робота очей: вісь одного з очних яблук відхиляється від центральної осі. Здається, що очі дивляться у різному напрямку. Також діти можуть мати справу з очними інфекціями – наприклад, кон'юнктивітом. Але якщо кон'юнктивіт з'являється в будь-якому віці, то короткозорість, косоокість та інші порушення очей частіше розвиваються у віці до 7 років.

Фактори, що приводять до зниження зору:

генетична схильність до розвитку хвороб;

важка вагітність та родові травми;

недоношеність;

вроджені патології зорового апарату.

високе зорове навантаження;

черепно-мозкові травми та травми очей;

системні захворювання: цукровий діабет, гіпертензія;

авітаміноз.

остеохондроз, сколіоз та дегенеративні захворювання хребта;

малорухливий спосіб життя.

На які ж «дзвіночки» в поведінці дитини потрібно звернути увагу, що може свідчити про зниження зору?

Для дітей віком до 5 років тривожними маркерами є:

дитина постійно тре очі, часто мружиться і моргає, ніби намагається прибрати якусь перешкоду;

малюк підносить предмети (картинки, кубики, іграшки) дуже близько до очей або нахиляється до них, щоб розглянути;.

У віці 5-7 років можуть виникнути інші симптоми проблем з очима:

у дитини часто червоніють білки очей чи повіки – ознака перевтоми;

діти скаржаться на головний біль, їм складно довго концентруватися на книжках та заняттях;

проблеми з навчанням – може виникати через нечіткість зору;

проблеми з правописом: літери та цифри сильно виходять за межі клітинок

Перший офтальмологічний огляд проводиться відразу після народження малюка. Лікар перевіряє розвиток очей та їх злагоджену роботу.

Другий плановий огляд діти проходять за 12 місяців.

У 3 роки дитячий офтальмолог може перевірити гостроту зору за допомогою таблиці Орлової. У ній букви замінені на картинки, тому малюк може називати ті, які бачить чітко.

Особливо важливо прийти на огляд перед початком навчання у школі (5-6 років). Але якщо ви помітили у дитини один із цих симптомів, необхідно якнайшвидше звернутися до офтальмолога, не чекаючи планового огляду:

дитина мружиться, часто моргає, постійно тре очі;

скаржиться на стомлюваність очей чи відчуває біль у очному яблуку;

повіки почервоніли та набрякли, з'явилися нехарактерні виділення;

спостерігається підвищена сльозогінність без будь-яких інших ознак хвороби.

Для зниження ризику розвитку очних захворювань слід дотримуватися наступних рекомендацій:

не дозволяйте дитині перенапружувати очі.;

навчіть її простій очній гімнастиці;

стежте за правильним та збалансованим харчуванням.;

привчіть дітей до активного способу життя та регулярних прогулянок на свіжому повітрі.;

своєчасно звертайтесь до офтальмолога – тільки лікар може виявити захворювання на початкових стадіях та розпочати результативне лікування.

Лікар- офтальмолог Марина Мішурова