Службою у справах дітей Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської області розпочато просвітницьку та інформаційно-роз’яснювальну кампанію щодо популяризації сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, запровадження патронату над дитиною, захисту права кожної дитини на проживання в умовах, наближених до сімейних.

Питання захисту прав дітей на сьогодні є одним із пріоритетних напрямків реалізації державної політики. Конвенцією ООН про права дитини визначено, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові та розумінні.

На теперішній час є декілька форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім’ю: усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї (ПС), дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ). Також є оплачувана соціальна послуга – сімейний патронат.

Усиновлення – це прийняття у сім’ю дитини на правах народженої, з усіма правами та обов'язками, як із боку дорослих, так і з боку дітей. Питання усиновлення регламентується Сімейним кодексом України, де визначено які особи можуть та не можуть бути усиновлювачами, яких дітей можна усиновити та правові наслідки усиновлення.

Опіка та піклування над дітьми – це влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України, які перебувають переважно в сімейних, родинних відносинах із цими дітьми, з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку, захисту їх прав та інтересів. Опіка та піклування встановлюється з метою виховання неповнолітніх дітей, які внаслідок смерті батьків, позбавлення батьків батьківських прав або з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів цих дітей. Опіка та піклування оформлюється переважно родичами дитини.

Прийомна сім’я– це сім’я або особа, що не перебуває в шлюбі, яка добровільно взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Дитячий будинок сімейного типу – окрема сім’я, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не повинна перевищувати 10 осіб, враховуючи рідних дітей. Діти перебувають у дитячому будинку сімейного типу до досягнення 18-річного віку, а в разі продовження навчання — до 23 років або до закінчення навчання.

Патронат над дитиною. Сімейним кодексом України визначено термін патронат над дитиною як "тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин".

Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.

Інформаційна кампанія проводиться для пошуку кандидатів у прийомні батьки, батьки-вихователі та патронатні вихователі, з метою захисту права кожної дитини на проживання в умовах наближених до сімейних та зменшення ризиків потрапляння дітей у заклади інституційного догляду.

Якщо Ви небайдужі до долі дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, та дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, маєте бажання мати велику родину і подарувати сімейну турботу дитині, звертайтеся за фаховою консультацією до служби у справах дітей Сватівської міської військової адміністрації Сватівського району Луганської області за номером телефону: 0938035287.