Фото без опису

Щорічно з 25 листопада до 10 грудня в усьому світі проводиться акція «16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства», аби привернути уваги до актуальних проблем у сфері запобігання та протидії домашньому насильству, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Під час Великої війни збільшилася кількість фактів насильства, зокрема сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК). Так, з початку повномасштабного вторгнення РФ, станом на листопад 2023 року, Офіс генерального прокурора України зафіксував 253 факти СНПК.

Війна спричиняє важке психоемоційне навантаження, змушує тривожитися за майбутнє, обмежувати та змінювати своє життя, переживати економічні складнощі. Ці виклики загострюють ризики гендерного зумовленого насильства, в тому числі домашнього насильства, а відтак – негативно впливають не лише на добробут жінок та дітей, а суспільства в цілому.

На жаль, в Україні трапляються непоодинокі випадки вчинення насильства над дітьми. Наразі в Україні діє уже 8 центрів Барнахус, створені МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», ГО-члена Коаліції РПР, у партнерстві з ЮНІСЕФ та за підтримки Міжвідомчої координаційної ради з питань правосуддя щодо неповнолітніх та місцевих органів влади. Тут надають комплексну соціальну, психологічну, медичну допомогу дітям, що постраждали або стали свідками насильства. За час роботи проєкту клієнтами центрів Барнахус стали 162 дитини. 83% з них – це постраждалі від насильства, і 17% – стали його свідками.

Всесвітня акція «16 днів проти насильства» – це чергова нагода підвищити рівень обізнаності людей щодо усіх форм насильства, продовжити процес створення недискримінаційного простору для життя, розвитку і професійного зростання кожної людини та сформувати нульову толерантність до насильства, особливо в умовах війни.

Питання запобігання та протидії насильству є пріоритетним, бо тематика гендерної рівності були одним з ключових запитань, окреслених в опитувальнику Єврокомісії для формування Висновку про надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС.

Відтак питання протидії насильству було й залишається в центрі уваги державної політики. Яскравий доказ цього – ратифікація Україною в червні минулого року Стамбульської конвенції (це Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами).

У Європейському законодавстві гендерно зумовлене насильство — це те, яке вчиняється щодо людини через її приналежність до певної статі та непропорційно впливає на жінок через наявний дисбаланс сили, влади та контролю. На сьогодні в українському законодавстві, зокрема в Законі України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків», значно звужене коло ідентифікації вчинення форм насильства, аніж визначення поняття гендерно зумовленого насильства, відповідно до міжнародних стандартів, в тому числі Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству.

Комплексна протидія гендерно зумовленому насильству є надважливою, особливо в умовах збройної агресії проти України. Відтак кожен з нас може сприяти тому, аби в суспільстві не толерувалися будь-які форми насильства, а злочинці — були покарані.