ЦНАП Сватівської МВА інформує
Сьогодні для багатьох ВПО нагальним питанням залишається питання отримання з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (далі – Реєстр) інформації про майновий стан особи.
До 2013 року реєстрацією нерухомості та видачею права власності на нерухоме майно займалося Бюро технічної інвентаризації (БТІ). Після змін в законодавстві та створення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно такі функції було передано органам реєстрації: державним реєстраторам та нотаріусам. Отже, право власності, набуте до 2013 року необхідно було внести до Реєстру речових прав (РРП) та отримати ВИТЯГ, який підтверджує раніше отримане право власності.
Як виявилося, що не у всіх громадян документи приведені до вимог діючого законодавства. І сьогодні існує така проблема: в Реєстр не внесена інформація про власність на той чи іншій об’єкт нерухомості. Як діяти у цьому випадку під час воєнного стану? Що робити тим ВПО, громади яких окуповано?
Надаємо роз’яснення.
Насамперед, необхідно звернутися до органу державної реєстрації за місцем свого тимчасового проживання. Відповідно до статей 12-1, 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», Постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 року «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» - в умовах воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення або скасування, державна реєстрація права власності та інших речових прав на нерухоме майно, що розташоване в межах території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, а також тимчасово окупованої території Донецької та Луганської областей, проводиться органами державної реєстрації та нотаріусами незалежно від місцезнаходження такого майна.
Для реєстрації необхідні документи:
• заява (формується та роздруковується реєстратором самостійно, Ви лише ставите підпис);
• документ, що посвідчує особу;
• оригінал документу, що посвідчує право власності на нерухоме майно (наприклад, договір купівлі-продажу, дарування; свідоцтво про право на спадщину; рішення суду про визнання права власності на майно тощо);
• довіреність (у випадку, коли документи подає уповноважена особа, а не власник);
• підтвердження оплати адміністративного збору за проведення реєстраційних дій (за кожну реєстраційну дію проводиться окрема оплата, крім випадків, коли особа звільнена від сплати збору).
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»: державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01.01.2013, обов’язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації.
Інший порядок реєстрації права власності Законом не передбачено. У випадку відмови, єдиним способом підтвердити право власності на таке майно є визнання права власності в судовому порядку. Державна реєстрація в цьому випадку здійснюється на підставі рішення суду.