Сторінка здоров`я від КНП "Сватівська багатопрофільна лікарня" Сватівської міської ради

Атеросклероз

Консультує лікар - кардіолог вищої категорії Шкута Олена Володимирівна.

Атеросклероз є хронічним захворюванням, яке характеризується утворенням жирових відкладень, відомих як атеросклеротичні бляшки, на внутрішній поверхні артерій. Цей процес впливає на артерії, що постачають кров до різних органів і тканин, і може спричинити серйозні проблеми з серцем, мозком, нирками та іншими органами.

Причини атеросклерозу пов'язані з пошкодженням внутрішньої оболонки судин

(ендотелію). Цей процес може розпочатися внаслідок пошкоджень, запалення, куріння, артеріальної гіпертензії, дисліпідемії (порушення обміну ліпідів в організмі), цукрового діабету, а також інших факторів ризику, таких як неправильне харчування,способ життя та спадковість.

З часом, уражені судини стають більш звуженими та менш гнучкими, що обмежує кровопостачання до органів і тканин. Якщо атеросклеротична бляшка розривається, може утворитися тромб (згорток крові), який може повністю заблокувати артерію та спричинити інфаркт міокарда (серцевий напад) або інсульт, якщо артерія, що забезпечує рух крові до мозку, уражена.

Симптоми атеросклерозу можуть варіюватися залежно від уражених судин і органів, а також від стадії захворювання. У деяких випадках, особливо на ранніх стадіях, атеросклероз може проявлятися безсимптомно. Однак, коли судини стають сильно звуженими або заблокованими, можуть виникнути наступні симптоми:

- біль у грудях (стенокардія), який може виникати при фізичних навантаженнях або емоційному напруженні;

- задишка та втома при фізичних зусиллях;

- інфаркт міокарда (серцевий напад), який проявляється сильним болем у грудях,

віддачею болю у руку, шиї, щелепу, нудотою та слабкістю;

- інсульт, який може призвести до втрати чутливості, рухових здібностей та порушень мови.

Діагноз атеросклерозу може бути встановлений за допомогою різноманітних методів, включаючи ангіографію (рентгенівське дослідження судин з контрастним введенням), ультразвукове дослідження, комп'ютерну томографію (КТ) або магнітно-резонансну томографію (МРТ).

Лікування атеросклерозу спрямоване на контроль факторів ризику, що сприяють розвитку захворювання, таких як куріння, артеріальна гіпертензія, дисліпідемія та діабет. Крім того, лікар може призначати медикаментозну терапію, що допомагає покращити стан судин та запобігти ускладненням. У деяких випадках, коли атеросклеротичні бляшки стають критично звуженими, може знадобитися хірургічна інтервенція.

Правильне харчування при хворобах серця: рекомендації та поради.

Хвороби серця є серйозними захворюваннями, які вимагають уважного підходу до лікування та догляду. Один із ключових аспектів у керуванні хворобами серця - це правильне харчування. Ваш раціон може впливати на ризик ускладнень, загрозливих для серця, а також допомагати підтримувати загальний стан організму на оптимальному рівні.

Основні принципи харчування при хворобах серця:

1. Зменшення солі:

Високий вміст натрію може призвести до артеріальної гіпертензії, що негативно

впливає на серце. Обмеження солі в раціоні допомагає знизити артеріальний тиск та зменшити ризик серцевих проблем. Замість солі, можна використовувати спеції та трави для приправи страв.

2. Збалансовані жири:

Обережне ставлення до вживання жирів є важливим аспектом. Замість насичених жирів, які можуть підвищити рівень "поганого" холестеролу, вибирайте ненасичені жири, які сприяють підтримці здорового рівня холестеролу. Риба, оливкова олія, горіхи та насіння - чудові джерела ненасичених жирів.

3. Багато овочів та фруктів:

Овочі та фрукти багаті антиоксидантами, вітамінами та мінералами, які сприяють

зміцненню серцево-судинної системи. Спробуйте різноманітні сорти та кольори овочів та фруктів, щоб отримати максимальну кількість поживних речовин.

4. Повільні вуглеводи:

Включайте до раціону повільні вуглеводи, які поступово підвищують рівень цукру в крові. Це допоможе уникнути різких коливань глюкози та сприятиме підтримці стабільного енергетичного рівня.

5. Обмеження цукру та вуглеводів:

Зайва кількість цукру та простих вуглеводів може призвести до збільшення ваги та ризику розвитку діабету. Спробуйте обмежити споживання цукру та вуглеводів з високим глікемічним індексом.

6. Вибір нежирних джерел білка:

Нежирні джерела білка, такі як куряче м'ясо без шкірки, риба, тофу та бобові, сприяють зміцненню м'язової тканини та підтримці оптимального вагового статусу.

7. Зменшення алкоголю та кави:

У помірних кількостях алкоголь може бути прийнятним, але важливо не перебирати. Зайва кава також може впливати на артеріальний тиск та серцевий ритм.

Правильне харчування відіграє ключову роль у підтримці здоров'я серця та запобіганні ускладнень. Консультуйтеся зі своїм лікарем або дієтологом, щоб розробити індивідуальний план харчування, відповідний вашим потребам та стану здоров'я. З правильним харчуванням ви можете підтримувати своє серце в оптимальному стані, насолоджуватися активним та здоровим способом життя.