Фото без опису  Для сільгосппідприємств розпочалася гаряча пора – збір врожаю ранніх зернових. З настанням жнив в аграрному секторі економіки значно зростають обсяги виконуваних робіт, збільшується тривалість сільськогосподарських робіт упродовж доби та кількість осіб, залучених до виробничих процесів. Саме в цей період збільшується кількість нещасних випадків на виробництві, які призводять до отримання травм різного ступеня тяжкості та смертей.

Сватівське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області нагадує керівникам агроформувань району, що згідно зі статтею 13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII, роботодавці повинні забезпечити безпечні умови праці для працівників, задіяних у технологічних процесах, щоб попередити травматизм на виробництві. Для цього необхідно дотримуватися вимог Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві, затверджених Наказом МНС України 26.11.2012  № 1353, а саме:

• не допускати до роботи робітників без проходження медичного обстеження;
  • провести навчання та інструктажів з питань охорони праці та протипожежної безпеки;
  • забезпечити робітників спецодягом та засобами індивідуального захисту;
  • не допускати під час роботи в полі та пересуванні дорогами знаходження на зернозбиральному комбайні сторонніх осіб, крім комбайнера та помічника комбайнера;
  • обладнати вузли та елементи сільськогосподарських машин, що рухаються, обертаються та можуть становити небезпеку, захисними кожухами;
  • забезпечити відпочинок працівників у полі тільки в спеціально відведених для цього місцях, які обладнані добре помітними віхами вдень та освітлені ліхтарями в темний період доби. Не допускати відпочивати під машинами, в кабіні машини під час роботи двигуна, серед поля, у копицях тощо;
  • не допускати перебування на сільськогосподарській техніці, а також на полі, де проводяться роботи, осіб, які не беруть участі у виконанні технологічного процесу;
  • не допускати перебування у кузові транспортного засобу (причепу) працівників під час заповнення його технологічним продуктом, а також під час транспортування продукту до місця складування;
  • технічне обслуговування сільськогосподарської техніки проводити тільки після повної зупинки всіх вузлів та агрегатів.

Відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в агропромисловому комплексі України, затверджених Наказом Міністерства аграрної політики України, Міністерством України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи 04.12.2006                                № 730/770, до початку збирання врожаю вся збиральна техніка, агрегати та автомобілі повинні мати відрегульовані системи живлення, змащення, охолодження, запалювання, а також повинні бути оснащені справними іскрогасниками, забезпечені первинними засобами пожежогасіння (комбайни та трактори – двома вогнегасниками, двома штиковими лопатами, двома мітлами; автомобілі – вогнегасником та штиковою лопатою). Трактора, комбайни та інші самохідні машини, обладнані електричним пуском двигуна, повинні мати вимикач для відключення акумулятора від споживача струму. Клеми акумулятора, стартера та генератора повинні бути захищені від потрапляння на них струмопровідних предметів, електропроводка повинна бути справною і надійно закріпленою.

Радіатори двигунів, вали бітерів, соломонабивачів, транспортерів, підбирачів, шнеки та інші вузли й деталі збиральних машин необхідно своєчасно очищуватись від пилу та полови.

Зазначені та подібні заходи не вимагають від господарників значних фінансових, трудових, матеріальних витрат, і водночас  сприятимуть збереженню життя і здоров’я працівників, зменшенню матеріальних і моральних збитків.

Належна організація робіт та відповідальне ставлення керівників до безпеки праці працівників на жнивах - змога провести збирання зернових врожаю 2021 року без травм та аварій.

Євген НІКОЛЬЧУК, страховий експерт з охорони праці сектору профілактики страхових випадків Сватівського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області